Jedna věc, která může vaši organizaci zbrzdit i přes hospodářský rozkvět: nepřipravení lídři.

28. 2. 2018
Jedna věc, která může vaši organizaci zbrzdit i přes hospodářský rozkvět: nepřipravení lídři.

Wall Street Journal hlásí hospodářský rozkvět, jedna věc však přesto může vaši organizaci zbrzdit. 

Na titulní stránkách vydání Wall Street Journalu (WSJ) ze začátku letošního roku se objevily  zprávy, které vykreslují stav ekonomiky velmi příznivě. Jakkoli optimističtí můžeme dnes při pohledu na globální ekonomiku být, nenechme se uchlácholit.

Mezi těmito pozitivními indiciemi je jedna věc, která může vám i vaši společnosti bránit v úspěchu. Pokud jí navíc nebudete věnovat pozornost, může dokonce podlomit vaší společnosti vaz, a to i navzdory všeobecně silné hospodářské situaci.

Dobrou zprávou je, že můžete udělat hodně pro to, abyste tuto jednu věc pozitivně ovlivnili.

O čem mluvím?

Schopnost vaší organizace rozpoznat, rozvíjet, podporovat a udržet si výjimečné lídry – to je ta jedna věc, která vás bude brzdit i za jinak velmi příznivých hospodářských podmínek.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat lídrům týmů, kteří jsou v každodenním kontaktu s vašimi zaměstnanci a zákazníky. Pro obě tyto skupiny platí, že týmoví lídři jsou tváří vaší organizace. Jistě, firemní poslání na zdi může působit atraktivně, název produktu může být chytlavý, ale když týmový lídr neodvádí dobrou práci, vycouvají ze dveří zákazníci i zaměstnanci.

To platilo vždy, ale v době, kdy generace babyboomerů odchází do důchodu, klesá nezaměstnanost a možnosti na trhu jsou nepřeberné, je efektivní rozvoj a udržení vašich lídrů nejen důležitou, ale přímo zásadní strategií úspěchu. 

Vyzývám vás, abyste si na svou organizaci opravdu posvítili. Upřímně si odpovězte na to, kolik máte skutečně připravených lídrů. Zvažte, jak odchody stávající generace manažerů do důchodu, neočekávaný odliv zaměstnanců či jiné změny mohou ovlivnit a ovlivní schopnost vaší organizaci uspět. Položte si otázku, do jaké míry naplňují týmoví lídři potřeby svého týmu a zákazníků.

Pro mnohé z nás, možná téměř pro všechny z nás, může být velmi znepokojující, když se skutečně zamyslí nad obsahem předchozího odstavce. Dobrou zprávou je, že jednu věc můžete začít měnit okamžitě (ještě dnes) – způsob myšlení vašich nových lídrů.

A co vy?

Pokud jste sami noví ve vedoucí pozici nebo máte na starosti podporu nových lídrů v organizaci, vyplatí se přečíst si pět tipů, jak by měli uvažovat noví lídři. Tady jsou:

Jak by měli uvažovat noví lídři: „Není to jen o mě, je to o nás.“

Jak by měli uvažovat noví lídři: „Ke všem se chovám stejně.“

Jak by měli uvažovat noví lídři: „Respekt je třeba si zasloužit.“

Jak by měli uvažovat noví lídři: „Vtáhnu ostatní do hry.“

Jak by měli uvažovat noví lídři: „Neztrácím nadhled.“

Další články o leadershipu

Chcete vědět více?

Být nový v pozici lídra je období plné vzrušení, obav, pokory a úžasných zážitků. Otevřete se tomu. Neztrácejte nadhled a zachovávejte rovnováhu. A když klopýtnete, otřepte se, spolkněte svou pýchu a udělejte vše pro to, aby se vám to příště podařilo lépe.  Přesně to jsem udělal já. 

Hodně štěstí, Patrick.
Patrick Leddin, Ph.D. 
Profesor, Univerzita Vanderbilt
Konzultant, FranklinCovey Co., spisovatel